„Když jsme nemocní, příčina je většinou v tom, že chceme něco nebo někoho ovládat, vlastnit to, co nám nepatří, zaměřujeme se pouze na uspokojování vlastního ega. Většina našich nemocí má psychosomatický původ. Nechápeme svět okolo nás, nedodržujeme kosmické zákony..Když nebudeme s nimi v souladu, tak se nám nepodaří zharmonizovat své energie a uzdravit se“ – říká mistr tai-chi a čchi-kungu, ukrajinský senzibil žijící v Jablunkově, Mistr Mykola Lutsenko.

Přiznám se, že když jsem se přišla podívat na jeden z víkendů čínské jógy jinak nazývané čchi-kung, kterou v Bratislavě vedl po delší odmlce opět Nikola Luka, šla jsem tam z čiré zvědavosti. O tomto ukrajinském senzibilovi se totiž už před pár lety psalo a hovořilo v médiích jako o muži s rentgenovýma očima, zázračném diagnostikovi a léčiteli, který dokázal v jemnohmotném těle člověka diagnostikovat rakovinu dříve, než se tam objevil nádor . O čchi-kungu jsem nevěděla prakticky nic. Už prvé hodiny mi vak stačily na to, aby čchi-kung a zejména Mykola na mně udělali dojem. A tak jsem s ním zůstala celý víkend.

Víkend s čchi-kungem

To sobotní ráno přišlo do kulturního domu Istracentrum v Děvínskej Novej Vsi více než 50 lidí všech věkových skupin. Od deseti, dvanáctiletých dětí až po důchodcovský věk. Nechyběli ani nemocní jedinci- děvče se sklerózou multiplex, pán po autonehodě s následky na pohybovém ústrojí a další. Hodně z nich doufalo, že jim Mykola udělá diagnostiku.Jak však všem hned na začátku řekl, v současnosti se věnuje zejména vyučování čchi-kungu a snaží se toto uzdravující cvičení rozšířit mezi co největší počet lidí, aby si uměli sami pomoct a zbavili se nemocí. Čhi-kung je staré čínské umění samoregulace. Podle některých pramenů je známé více než čtyři tisíce let. V překladu čchi-kung znamená ovládnout energii. Je to umění využívat energii čchi, umět ji transformovat, získávat ji z okolí a přerozdělovat jí.

V Evropě jsou nejvíc známé techniky bojových umění, které využívají hrubou sílu. Když Číňané dobře pochopili principy regulace čchi v lidském těle ( na těchto poznatcích je založená celá klasická čínská medicína, akupunktura, akupresura), začali mniši v klášterech, například i v chrámu šao-lin, zkoumat využití čchi na bojové účely, které by jim ulehčily ochranu majetku chrámu. Tak vznikl venkovní silový styl Waj-tan. Později se začal praktikovat i vnitřní styl Nej-tan, který pracuje s čchi. Jeho mistři dokázali přesouvat energii čchi i mimo své tělo, uměli pomocí ní i léčit, obnovit správný tok energie v lidském těle, odstranit bloky. Dnes žije jen velmi málo lidí, kteří uměná Nej-tanu skutečně ovládají. Patří k nim i Mykola. K nám se čchi-kung dostal už ve své nejdokonalejší podobě. Existuje několik směrů a škol, záleží na tom, jaký cíl chce žák dosáhnout. Ten, který Mykola  učí začátečníky, se jmenuje měkký- uzdravující čchi-kung.(pozn.-v současné době mistr Mykola Lutsenko vyučuje nejvyšší úroveň čchi-kungu, a to čung juan čchi-kung). Můžou ho cvičit všichni, nezávisle na věku, zdraví nebo náboženskému přesvědčení. . Jak říká Mykola, tai-chi a čchi-kung je jednou z cest duchovního rozvoje.. Módní vlna na západě je prezentuje jako ozdravné cvičení- a nic víc. Ale tai-chi a čchi-kung jsou podle Mykoly především školou duchovního rozvoje člověka, jsou uceleným dokonalým systémem, , který napomáhá obnovení cirkulace čchi, posiluje imunitu, léčí duši. Především je to umění, jak si podržet své zdraví v normálním stavu, je to věda, filosofie, způsob myšlení, způsob energo-informačního spojení se světem, který nás obklopuje, s vesmírem. Tai-chi se od čchi-kungu liší tím, že je více dynamické.

Dvanáct elementů

Učení o čchi, jak jsme již psali, tvoří podstatu klasické čínské medicíny. Podle ní čchi proudí v našem těle v kanálech, meridiánech, které jsou bohatě rozvětvené. Zpomalení nebo zastavení cirkulace čchi vede k nemoci. Cirkulaci čchi ovlivňuje hodně faktorů. Denní čas, roční období, strava, ale i zvuky- hudba a osobní vztahy, emoce. Pomocí čchi -kungu je podle mistra Luky možné ovládnout koloběh čchi v našem těle a tím i emoce. Koloběh čchi je totiž řízen naším mozkem , proto stav psychiky následně ovlivňuje i koloběh čchi. Pomocí čchi-kungu je možné dosáhnout využití větší části mozkové kapacity, pročistit a ovládnout podvědomí a harmonizovat tak celou osobnost. Ozdravující regenerace organismu vede i k celkovému posilnění organismu. Mnozí využívají tato cvičení k ovlivnění svého krevního tlaku, srdeční činnosti dokonce bez užívání léků. Cvičení jsou jednoduché, cviky se mohou provádět i v sedě, dokonce i v leže. Čchi-kung obsahuje velmi účinné spinální cvičení na rehabilitaci páteře. Všichni učitelé však shodně tvrdí, že tzv. vnitřní práci není možné popsat slovy, proto neexistují učebnice vnitřních stylů čchi-kungu. Základní sestava obsahuje 12 elementů, které umožňují správnou cirkulaci čchi ve všech 12 hlavních kanálech. Za víkend jsme se z těchto cvičení naučili přesně polovinu. Jsou sice lehké a hravě je zvládne senior či člověk s narušených zdravím, je však potřebné sladit správnou dechovou techniku s postojem, polohou rukou a při tom se soustředit na určité body v těle. To většině přítomných dělalo chvíli problémy. Nakonec to po více opakováních zvládli všichni. Pocity z cvičení byli různé. Někteří si zpočátku stěžovali na bolesti v těle, které však po dvou dnech úplně ustoupili, zmizeli i dlouhodobé chronické bolesti a nastala úleva. Všichni se cítili v psychické pohodě, nabití energií.

Záleží jen na nás…

Závěr víkendového kurzu patřil absolventům a jejich otázkám na mistra Luku. Jak jste se vůbec dostal k svým schopnostem ?

“ Narodil jsem se v Kazachstáně. Vyrůstal jsem v prostředí, kde bylo hodně Korejců a Číňanů, kteří cvičili různé typy bojového umění. Až později jsem pochopil, že to byl čchi-kung.“ hovoří o svých začátcích mistr Luka. „Jako desetiletý jsem se přestěhoval na Ukrajinu a začal si hledat své učitele. Bylo jich hodně. Přes čínské a tibetské mistry jógy, čchi-kungu, u-šu až po školy čan čuan, Nej-tan.Aktivně cvičím už od svých 12 let a neustále se zdokonaluji.V současnosti pracuji na profesionální úrovni, docházím na akademii U-ŠU na Ukrajině , jsem osobním žákem prezidenta celosvětové asociace Džun Juan Čchi- kung profesora Sui-Min-Tana (vyšší škola čchi-kungu ).“

Výčet jeho mimořádných schopností je skutečně obdivuhodný- je jedním z nejlepších evropských diagnostiků. Je profesorem parapsychologie, psychoterapeutem. Ovládá náhled do minulosti, budoucnosti, vidění vnitřních orgánů, psychometrii, psychoskopii, telepatii. Přes všechny tyto schopnosti je mimořádně skromný a nenápadný, takže na první pohled člověk těžko uvěří, že něco takové vůbec dokáže. I ti nejzarytější skeptici v kurzu se však o těchto schopnostech přesvědčili, když na písemnou otázku jednoho z přítomných ohledně dětí hned zjistil, kolik roků má každé z nich. A bylo toho víc. V průběhu cvičení vizuálně kontroloval všechny žáky. Už od prvé minuty poznal zdravotní stav všech přítomných, kontroloval a korigoval průběh energií v těle. Někteří senzitivnější se přiznali, že během cvičení se jim chvílemi zdálo, jakoby mistr stál vedle nich, přestože se po celý čas cvičení nepohnul z místa. Jedna z otázek na mistra Luku byla, jak ví, že právě čchi-kung je tou správnou cestou ke zdraví , duchovnímu rozvoji, když existuje nespočet kurzů, podobných zaručených technik , alternativních metod a filosofií.

Mistr Mykola Lutsenko odpověděl: “ I já jsem tak začínal. Dnes už vím, že je to jen začátek cesty- a záleží na každém z nás, kam chceme jít. Naším největším nepřítelem je naše vlastní ego. Když si začneme myslet, že jsme čímsi mimořádní, vyvolení apod., naše cesta se skončila. Další tajemství nám už zůstanou skryté. Mnozí léčitelé žijí ve vlastních iluzích a oddávají se pocitu vlastní výlučnosti. Současný boom esoterické literatury nahrává horečné líhni léčitelů a senzibilů. Každý z nás má na genetické úrovni tyto schopnosti,ale… Číňané hovoří: Dodržuj zákony pouště- musíš vytrvale kráčet vpřed, nesmíš se ani na okamžik zastavit a nesmíš ani pospíchat. Čchi-kung je skvělý systém na rozvoj mimosmyslového vnímání a extrasenzorických schopností člověka, ale první výsledky můžete očekávat až po několika letech pravidelného cvičení. Ale my jsme nesmírně pohodlní. Mnozí ke mně přicházejí a očekávají zázraky. Nechtějí pochopit, že pomoct si musí sami. Odhalím jim tajemství, naučím je základní sestavu. Ale ve chvíli, kdy si uvědomí, že musí cvičit dvakrát denně, tvrdí, že si to nemůžou dovolit.A u televize přitom prosedí celý večer.“

A proč by lidé měli věřit na energetické pole kolem nás a na nějakou energii čchi, o které moderní medicína nic neříká a navíc ji ani necítíme?

„Moderní fyzika nedávno v teorii o tzv. soltonovém kmitání potvrdila to, co vnímavý senzibil pochopil už dávno. Vše okolo nás má podobu vibrací-vlnění. Každý z nás je přijímač s vlastními anténami. Někdo je schopný přijímat celé spektrum, někdo jen část. To, že něco nejsem schopný přijímat ještě neznamená, že to objektivně neexistuje. Před vynálezem mikroskopu jsme též nechtěli věřit v existenci mikrosvěta. Člověk je nejdokonalejší přístroj, když je správně vyladěný. Čím víc je vaše srdce otevřené a schopné dávat,tím víc jste schopni přijímat. Jsem přesvědčený o tom, že kdybych svojí mysl zaplnil zlobou a nenávistí, přestal by jsem jemnohmotný svět vnímat.